R36 Ultra czy R36S: porównanie
R36 Ultra vs R36S: ten sam układ RK3326 i ten sam 1 GB pamięci RAM, a więc te same gry i te same ograniczenia. Ultra dodaje Wi-Fi 2,4 GHz i większy ekran: kwadratowy 4″ w Ultra, 4,5″ w proporcjach 4:3 w Ultra X. Tylko Ultra X naprawdę powiększa obraz gier retro w proporcjach 4:3.
Porównanie deklarowanej specyfikacji. To nie jest laboratoryjny test wydajności.
Ten sam układ: większy ekran to nie szybsza konsola
R36S, R36 Ultra i R36 Ultra X działają wszystkie na układzie Rockchip RK3326 z 1 GB pamięci RAM. To ten układ decyduje o tym, co da się uruchomić, a nie rozmiar ekranu.
W efekcie żadna gra nie będzie działać lepiej na Ultra. Konsole 8- i 16-bitowe, Game Boy Advance i PlayStation chodzą dobrze na wszystkich trzech. Nintendo 64, PSP, Dreamcast i Saturn działają częściowo, zależnie od gry. PlayStation 2 i GameCube nie działają na żadnej z nich. Listy zgodności testowane na R36S powinny zresztą obowiązywać dla każdego urządzenia z RK3326, jak podaje handhelds.wiki na stronie R36 Ultra.
Pojemność karty, 64 lub 128 GB, również nie zmienia mocy: zmienia tylko dostępne miejsce. W Ultra dopłacasz za ekran i Wi-Fi.
R36 Ultra vs R36S: tabela
| Specyfikacja | R36S | R36 Ultra | R36 Ultra X |
|---|---|---|---|
| Ekran | 3,5″ IPS | 4″ IPS laminowany | 4,5″ |
| Proporcje | 4:3 | 1:1 (kwadrat) | 4:3 |
| Rozdzielczość | 640 × 480 | 720 × 720 | 1024 × 768 |
| Układ | RK3326 | RK3326 | RK3326 |
| Pamięć RAM | 1 GB | 1 GB | 1 GB |
| Akumulator | najczęściej 3000 lub 3200 mAh, zależnie od partii | 3000 mAh | 4000 mAh |
| Wbudowane Wi-Fi | Nie | Tak, 2,4 GHz | Tak, 2,4 GHz |
| Karta w zestawie | 64 lub 128 GB | 64 lub 128 GB | 64 lub 128 GB |
| Cena u nas | od 69,99 € | 79,99 € / 89,99 € | 89,99 € / 99,99 € |
Żaden z trzech modeli nie ma deklarowanego wyjścia TV ani Bluetootha i żaden nie ma ekranu dotykowego. Nie podajemy pamięci wewnętrznej Ultra X: źródła są ze sobą sprzeczne.
Kwadratowy ekran Ultra 4″: ostrzejszy, ledwie większy
Na papierze matryca Ultra 4″ ma ok. 72 × 72 mm wobec 71 × 53 mm w R36S. Ale spójrz na szerokość: jest prawie taka sama. Kwadratowy ekran zyskuje na wysokości, nie na szerokości.
A większość retro gier z konsol stacjonarnych ma proporcje 4:3: NES, Super Nintendo, Mega Drive, PlayStation. Bez rozciągania zachowują proporcje i zostawiają pas u góry i na dole. Z obliczeń wychodzi obraz ok. 2% większy niż na R36S, ale z ok. 27% większą liczbą pikseli: jest ostrzejszy, a nie większy.
Zysk staje się wyraźny na konsolach przenośnych o prawie kwadratowym ekranie, takich jak Game Boy i Game Boy Color: ok. 47% większa powierzchnia niż na R36S.
Ultra X zachowuje natomiast format 4:3. Jej 4,5″ daje w grze 4:3 ok. 65% większą powierzchnię niż R36S i 2,56 raza więcej pikseli. To jedyny z trzech modeli, który wyraźnie powiększa obraz Twoich gier z konsol stacjonarnych.
R36 Ultra czy Ultra X: którą wybrać?
Ultra 4″ ma kwadratowy ekran 720 × 720 pikseli i akumulator 3000 mAh. Ultra X ma ekran 4:3 o przekątnej 4,5″ i rozdzielczości 1024 × 768 pikseli oraz akumulator 4000 mAh, według dostawcy. W grze 4:3 obraz jest na Ultra X ok. 62% większy niż na Ultra 4″. Procesor pozostaje ten sam.
Wybierz Ultra 4″, jeśli chcesz wydać mniej: przy tej samej pojemności kosztuje o 10 € mniej niż Ultra X, z tym samym Wi-Fi. Wybierz Ultra X, jeśli grasz głównie w gry z konsol stacjonarnych w 4:3 albo zależy Ci na większym akumulatorze. Obie wersje są na tej samej karcie produktu: R36 Ultra 4″ lub Ultra X 4,5″, od 79,99 € do 99,99 € zależnie od rozmiaru i karty.
Wbudowane Wi-Fi: co umożliwia, a czego nie
Obie wersje Ultra mają wbudowane Wi-Fi 2,4 GHz. Sprawdź, czy Twój router nadaje sieć 2,4 GHz.
Służy do przesyłania plików bez wyjmowania karty, aktualizacji systemu, pobierania okładek oraz korzystania z RetroAchievements lub PortMaster. Te funkcje zależą od zainstalowanego systemu.
Nie służy do grania online jak na nowoczesnej konsoli. Gra sieciowa w RetroArch działa w sieci lokalnej, ale według opublikowanych testów działa nierówno. A Wi-Fi nie dostarcza żadnych gier.
R36S nie ma wbudowanego Wi-Fi. Zgodna karta sieciowa Wi-Fi na USB, podłączona do portu OTG przez przejściówkę, może je dodać, zależnie od systemu. Jeśli wgrasz gry raz na zawsze, nie będzie Ci potrzebna.
Model z rodziny klonów K36: co to zmienia
R36 Ultra nie jest zmodyfikowaną R36S. To inny model, innego producenta, z własną nazwą. handhelds.wiki zalicza ją do rodziny „klonów EmuELEC/K36”. Klon nie oznacza podróbki: tak społeczność nazywa te konsole bliskie R36S.
Różnicę widać głównie wtedy, gdy chcesz zmienić system. Obrazy przeznaczone dla oryginalnej R36S nie są dla niej. Dla Ultra istnieją systemy społecznościowe: ArkOS4Clone, dArkOSRE w wersji beta, ROCKNIX w wersji eksperymentalnej dla klonów. Zanim zaczniesz próbować, zawsze zachowaj oryginalną kartę. Nasz poradnik, jak odróżnić oryginalną R36S od klona opisuje te rodziny.
Jeśli zostajesz przy dostarczonym systemie, na co dzień nic to nie zmienia.
R36S, Ultra czy Ultra X: dla kogo?
- R36S, jeśli liczy się budżet, grasz głównie w 4:3 na kompaktowym urządzeniu albo chcesz modelu najlepiej wspieranego przez alternatywne systemy. Jest dostępna od 69,99 €.
- R36 Ultra 4″, jeśli chcesz wbudowanego Wi-Fi w najniższej cenie spośród dwóch Ultra, ostrzejszego obrazu niż na R36S i gier z Game Boya większych o ok. 47%.
- R36 Ultra X, jeśli chcesz naprawdę większego obrazu 4:3 i największego akumulatora z całej trójki.
- R36H, jeśli przeszkadza Ci raczej sposób trzymania niż ekran: ten sam ekran co w R36S w poziomej obudowie. Zobacz nasze porównanie R36H czy R36S.
Najczęściej zadawane pytania
Która jest lepsza, R36S czy R36 Ultra?
Żadna nie jest lepsza w grach: ten sam układ, te same ograniczenia. R36S jest najtańsza i najlepiej wspierana przez alternatywne systemy. Ultra dodaje Wi-Fi i ostrzejszy kwadratowy ekran. Po większy obraz 4:3 sięgnij po Ultra X.
Czy R36 Ultra jest lepsza od R36S?
Nie pod względem mocy: RK3326 i 1 GB pamięci RAM w obu. Wygrywa ekranem, który jest ostrzejszy, i wbudowanym Wi-Fi. Jej akumulator 3000 mAh jest porównywalny z akumulatorem R36S.
Jakie są opinie o R36 Ultra?
Nie znamy pełnego niezależnego testu R36 Ultra. Udokumentowane mocne strony: laminowany kwadratowy ekran 720 × 720, Wi-Fi 2,4 GHz, drążki z podświetleniem RGB i te same listy przetestowanych gier co dla R36S. Udokumentowane ograniczenia: pasy w grach 4:3, głośnik mono i alternatywne systemy często w wersji beta lub eksperymentalnej. handhelds.wiki zalicza ją do klonów EmuELEC/K36 i nie wymienia jej wśród polecanych przez siebie alternatyw dla R36S.
R36 Max czy R36 Ultra: którą wybrać?
Ten sam kwadratowy ekran 4″ i ten sam układ. Ultra ma wbudowane Wi-Fi i 3000 mAh. R36 Max, od 74,99 €, nie ma Wi-Fi, ale ma akumulator 4000 mAh i podwójny uchwyt z tyłu.
Czy R36 Ultra ma Wi-Fi?
Tak, obie wersje, w paśmie 2,4 GHz. Służy do przesyłania plików, aktualizacji i okładek, a nie do grania online.
„R36S Ultra” i „R36 Ultra” to ta sama konsola?
Tak: dostawca używa obu nazw dla tego samego modelu 4″. To nie jest R36S: zawsze sprawdzaj deklarowany rozmiar ekranu, 4″ kwadratowy lub 4,5″ w Ultra X.





