R36 Ultra eller R36S: jämförelse
R36 Ultra vs R36S: samma RK3326-chip och samma 1 GB RAM, alltså samma spel och samma begränsningar. Ultra lägger till Wi-Fi på 2,4 GHz och en större skärm: kvadratisk på 4″ på Ultra, 4:3 på 4,5″ på Ultra X. Bara Ultra X gör bilden i retrospel i 4:3 verkligt större.
Jämförelse av angivna specifikationer. Det är inte ett prestandatest i laboratorium.
Samma chip: en större skärm ger ingen snabbare konsol
R36S, R36 Ultra och R36 Ultra X körs alla tre på en Rockchip RK3326 med 1 GB RAM. Det är chipet som avgör vad som kan köras, inte skärmens storlek.
Följden: inget spel går bättre på Ultra. 8- och 16-bitarskonsoler, Game Boy Advance och PlayStation fungerar bra på alla tre. Nintendo 64, PSP, Dreamcast och Saturn fungerar bara delvis, spel för spel. PlayStation 2 och GameCube fungerar inte på någon av de tre. Kompatibilitetslistor som testats på R36S bör för övrigt gälla för alla enheter med RK3326, enligt handhelds.wiki på sidan om R36 Ultra.
Kortets kapacitet, 64 eller 128 GB, påverkar inte heller prestandan: den ändrar bara hur mycket plats du har. Det du betalar extra för med Ultra är skärmen och Wi-Fi.
R36 Ultra vs R36S: tabellen
| Specifikationer | R36S | R36 Ultra | R36 Ultra X |
|---|---|---|---|
| Skärm | 3,5″ IPS | 4″ laminerad IPS | 4,5″ |
| Format | 4:3 | 1:1 (kvadratisk) | 4:3 |
| Upplösning | 640 × 480 | 720 × 720 | 1024 × 768 |
| Chip | RK3326 | RK3326 | RK3326 |
| RAM | 1 GB | 1 GB | 1 GB |
| Batteri | oftast 3 000 eller 3 200 mAh beroende på parti | 3 000 mAh | 4 000 mAh |
| Inbyggt Wi-Fi | Nej | Ja, 2,4 GHz | Ja, 2,4 GHz |
| Medföljande kort | 64 eller 128 GB | 64 eller 128 GB | 64 eller 128 GB |
| Pris hos oss | från 69,99 € | 79,99 € / 89,99 € | 89,99 € / 99,99 € |
Ingen av de tre modellerna anger tv-utgång eller Bluetooth, och ingen har pekskärm. Vi anger inget internminne för Ultra X: källorna motsäger varandra.
Den kvadratiska skärmen på Ultra 4″: skarpare, knappt större
På papperet mäter panelen på Ultra 4″ cirka 72 × 72 mm, mot 71 × 53 mm på R36S. Men titta på bredden: den är nästan identisk. Den kvadratiska skärmen vinner på höjden, inte på bredden.
Och de flesta retrospel för hemkonsoler är i 4:3: NES, Super Nintendo, Mega Drive, PlayStation. Utan utsträckning behåller de sina proportioner och lämnar ett fält upptill och nedtill. Räknat blir bilden cirka 2 % större än på R36S, men med cirka 27 % fler pixlar: den är skarpare, inte större.
Vinsten blir tydlig på handhållna konsoler med nästan kvadratiskt format, som Game Boy och Game Boy Color: cirka 47 % mer yta än på R36S.
Ultra X behåller däremot formatet 4:3. Dess 4,5″ ger cirka 65 % mer yta än R36S i ett 4:3-spel, och 2,56 gånger fler pixlar. Det är den enda av de tre modellerna som gör bilden i dina hemkonsolspel klart större.
R36 Ultra eller Ultra X: vilken ska du välja?
Ultra 4″ har en kvadratisk skärm på 720 × 720 pixlar och ett batteri på 3 000 mAh. Ultra X har en 4:3-skärm på 4,5″ med 1024 × 768 pixlar och ett batteri på 4 000 mAh, enligt leverantören. I ett 4:3-spel är bilden cirka 62 % större på Ultra X än på Ultra 4″. Processorn är densamma.
Välj Ultra 4″ om du vill lägga mindre pengar: med samma kapacitet kostar den 10 € mindre än Ultra X, med samma Wi-Fi. Välj Ultra X om du främst spelar hemkonsolspel i 4:3, eller om ett större batteri är viktigt för dig. Båda versionerna finns på samma produktsida: R36 Ultra i 4″ eller som Ultra X 4,5″, från 79,99 € till 99,99 € beroende på storlek och kort.
Inbyggt Wi-Fi: vad det gör och inte gör
Båda Ultra-modellerna har inbyggt Wi-Fi på 2,4 GHz. Kontrollera att din router sänder ett 2,4 GHz-nätverk.
Det används för att föra över filer utan att ta ut kortet, uppdatera systemet, hämta omslagsbilder och använda RetroAchievements eller PortMaster. De här funktionerna beror på vilket system som är installerat.
Det används inte för onlinespel som på en modern konsol. RetroArchs nätverksspel finns lokalt, men det fungerar ojämnt enligt publicerade tester. Och Wi-Fi ger dig inga spel.
R36S har inget inbyggt Wi-Fi. En kompatibel USB-dongel för Wi-Fi, ansluten till OTG-porten via en adapter, kan lägga till det beroende på system. Om du kopierar över dina spel en gång för alla behöver du den inte.
En modell ur K36-klonfamiljen: vad det innebär
R36 Ultra är ingen modifierad R36S. Det är en annan modell, från en annan tillverkare, med eget namn. handhelds.wiki placerar den i familjen ”EmuELEC/K36-kloner”. Klon betyder inte förfalskning: det är namnet som communityn ger de här konsolerna som ligger nära R36S.
Skillnaden märks främst om du vill byta system. Avbildningar som är gjorda för den ursprungliga R36S är inte avsedda för den. Det finns communitysystem för Ultra: ArkOS4Clone, dArkOSRE i beta och ROCKNIX i en experimentell version för kloner. Behåll alltid originalkortet innan du provar. Vår guide för att skilja en original-R36S från en klon går igenom de här familjerna.
Om du behåller det medföljande systemet ändrar det ingenting i vardagen.
R36S, Ultra eller Ultra X: för vem?
- R36S om budgeten spelar roll, om du mest spelar i 4:3 i ett kompakt format, eller om du vill ha den modell som har bäst stöd i alternativa system. Den finns från 69,99 €.
- R36 Ultra 4″ om du vill ha inbyggt Wi-Fi till det lägsta priset av de två Ultra-modellerna, en skarpare bild än på R36S och Game Boy-spel som blir cirka 47 % större.
- R36 Ultra X om du vill ha en verkligt större 4:3-bild och det största batteriet av de tre.
- R36H om det är greppet snarare än skärmen som stör dig: samma skärm som R36S i ett horisontellt hölje. Se vår jämförelse R36H eller R36S.
Vanliga frågor
Vilken är bäst, R36S eller R36 Ultra?
Ingen är bättre när du spelar: samma chip, samma begränsningar. R36S är billigast och har bäst stöd i alternativa system. Ultra lägger till Wi-Fi och en skarpare kvadratisk skärm. För en större 4:3-bild är det Ultra X som gäller.
Är R36 Ultra bättre än R36S?
Inte i prestanda: RK3326 och 1 GB RAM i båda. Den är bättre på skärmen, som är skarpare, och på det inbyggda Wi-Fi. Batteriet på 3 000 mAh är jämförbart med batteriet i R36S.
Vad säger recensionerna om R36 Ultra?
Vi känner inte till något fullständigt oberoende test av R36 Ultra. Dokumenterade styrkor: kvadratisk laminerad skärm på 720 × 720, Wi-Fi på 2,4 GHz, spakar med RGB-belysning och samma listor över testade spel som för R36S. Dokumenterade begränsningar: fält i 4:3-spel, monohögtalare och alternativa system som ofta är i beta eller experimentella. handhelds.wiki räknar den till EmuELEC/K36-klonerna och tar inte med den bland de alternativ till R36S som sidan rekommenderar.
R36 Max eller R36 Ultra: vilken ska man välja?
Samma kvadratiska 4″-skärm och samma chip. Ultra har inbyggt Wi-Fi och 3 000 mAh. R36 Max, från 74,99 €, har inget Wi-Fi men ett batteri på 4 000 mAh och ett dubbelt grepp på baksidan.
Har R36 Ultra Wi-Fi?
Ja, båda versionerna, på 2,4 GHz. Det används för överföringar, uppdateringar och omslagsbilder, inte för onlinespel.
Är ”R36S Ultra” och ”R36 Ultra” samma konsol?
Ja: leverantören använder båda namnen för samma 4″-modell. Det är ingen R36S: kontrollera alltid den angivna skärmstorleken, 4″ kvadratisk eller 4,5″ för Ultra X.





